lut 25

Bobsleje kobiet na torze w Whistler należały do Kanadyjek. Mistrzyniami olimpijskimi zostały Kaillie Humphries i Heather Moyse, a srebrne medale wywalczyły Helen Upperton i Shelley-Ann Brown. Trzecie miejsce i brązowe medale powędrowały do Amerykanek Erin Pac i Elany Meyers.

Humphries i Moyse, które w tym sezonie wygrały pucharowe zawody w Altenbergu, a cały Puchar Świata ukończyły na drugim miejscu, już po pierwszym ślizgu ustawiły się w dobrej sytuacji wynikiem 53,19 poprawiając rekord toru. Drugie i trzecie miejsce ze stratą 0,09 sekundy zajmowały Niemki Cathleen Martini i Romy Logsch oraz Amerykanki Pac i Meyers. W drugim ślizgu prowadzące Kanadyjki znowu były klasą dla siebie, po raz kolejny poprawiły rekord toru (53,01) i na półmetku wyprzedzały Pac i Meyers o 0,13 sekundy. Martini i Logsch zaczęły mieć problemy, spadły na trzecie miejsce i do liderek traciły 0,40 sekundy.

Trzeci ślizg to kolejny rekord toru Humpries i Moyse, tym razem 52,85. Przewaga Kanadyjek nad drugimi Amerykankami urosła już do 0,57 sekundy. Ku euforii miejscowych kibiców na trzecie miejsce wskoczyła druga kanadyjska osada Upperton i Brown, która zepchnęła z pozycji medalowej Martini i Logsch.

W finałowym ślizgu najlepszy czas uzyskały Upperton i Brown, które dzięki temu wywalczyły srebrne medale do zwycięskich rodaczek tracąc 0,85 sekundy. To pierwsze w historii medale dla Kanady w bobslejach kobiet. Trzecie miejsce mimo dopiero ósmego czasu ślizgu zajęły Pac i Meyers, które jednak pojechały asekuracyjnie, byle tylko wywalczyć jakikolwiek medal i ten brąz bardzo ucieszył całą amerykańską ekipę.

Nieszczęście przytrafiło się Martini i Logsch, które miały upadek. Ta druga przy prędkości ponad 140 km/h wypadła z boba, ale nie doznała poważniejszych obrażeń, podobnie jak i Martini. Niemki nie dojechały do mety i nie zostały sklasyfikowane. Dla Martini to tym bardziej przykra historia, bo jej dawna rozpychająca Yvonne Cernota, z którą wywalczyła brązowy medal mistrzostw świata w Winterbergu (2003), miała tragiczny w skutkach wypadek na torze w Koenigssee w 2004 roku. Był to pierwszy śmiertelny wypadek w bobslejach od 1990 roku. Martini, która w swoim dorobku ma także dwa tytuły wicemistrzyni świata (St. Moritz 2007, Altenberg 2008, oba z rozpychającą Janine Tischer) bardzo chciała uczcić pamięć Cernoty zdobywając medal w Whistler. Fatalnie spisały się Rosjanki Olga Fiedorowa i Julia Tomofiejewa (18.) oraz Anastazja Skulkina i Jelena Doronina (10.).

Po raz pierwszy w historii w obecnych w programie igrzysk od 2002 roku bobslejach kobiet medalu nie wywalczyły Niemki. Srebrna medalistka z Salt Lake City i mistrzyni olimpijska z Turynu Sandra Kiriasis w każdym z czterech ślizgów nie ustrzegła się poważniejszych błędów i olimpijskie zawody na torze w Whistler ukończyła na czwartym miejscu do zwycięskich Kanadyjek tracąc 1,53 sekundy. Jej rozpychającą tym razem była Christin Senkel. 35-letnia Kiriasis w tym sezonie po raz siódmy z rzędu zwyciężyła w Pucharze Świata, chociaż nie wygrała żadnych zawodów (cztery razy drugie, dwukrotnie trzecie miejsce). Ten końcowy sukces zawdzięcza jednak nieobecności Martini w jednych zawodach, która w cały sezonie święciła pięć triumfów i dwukrotnie była druga. Mimo braku medalu w Whistler Kiriasis to najbardziej utytułowana bobsleistka w historii. Oprócz olimpijskich medali i triumfów w Pucharze Świata w swoim dorobku ma w sumie sześć tytułów mistrzyni świata (trzy w drużynie). Poza tym legitymuje się rekordową liczbą 38 zwycięstw w zawodach Pucharu Świata. Na siódmym miejscu została sklasyfikowana kolejna niemiecka osada Claudia Schramm i Janine Tischer.

W czołowej szóste zawody ukończyły wszystkie trzy osady amerykańskie, co jeszcze dodatkowo potęgowało radość amerykańskiego obozu. Oprócz brązu Pac i Meyers Amerykanie cieszyli się z piątej pozycji Bree Schaaf i Emily Azevedo oraz szóstej Shauny Rohbock i Michelle Rzepki. Amerykanki wywalczyły zatem medal na trzecich kolejnych igrzyskach. W 2002 roku w Salt Lake City mistrzyniami olimpijskimi zostały Jill Bakken i Vonetta Flowers, a przed czterema laty w Turynie srebrne medale zdobyły Rohbock i Valerie Fleming.