lut 09

Już za trzy dni ruszają XXI Zimowe Igrzyska Olimpijskie – 84 kraje ,ponad 1000 kompletów medali do rozdania . Skoki narciarskie , biathlon , snowboard , bobsleje – jednak największą uwagę  sympatyków sportów zimowych ,wzbudza turniej hokeja na lodzie . Największe gwiazdy NHL  , gwiazdy ligi szwedzkiej ,czeskiej i rosyjskiej ,a wszystko to w kraju , gdzie narodziła się ta wspaniała dyscyplina sportu.

Wszystko zaczęło się w XIX wieku. Hokej powstał na bazie uprawianych wcześniej gier shinny i lacrosse. Pierwszy mecz hokeja na lodzie rozegrali w 1855 r. w kanadyjscy żołnierze oddziału strzelców królewskich (Royal Canadian Rifles), którzy stacjonowali w Halifax i Kingston.- dziś Hokej to wielkie gwiazdy , olbrzymie emocje , ogromne pieniądze ,oraz fantastyczna rzesza wiernych kibiców.

Na igrzyskach w Vancouver będzie rozgrywany już  XXI turniej Hokeja na Lodzie . Obrońcami tytułu są niesamowici Szwedzi ,jednak głównymi kandydatami do Olimpijskiego „złota” pozostają Kanadyjczycy , którzy pragną odzyskać tytuł zdobyty w 2002 r. na Igrzyskach w  Salt Lake City , tym bardziej że będą grać u  siebie , przed własną – fanatycznie nastawioną publicznością .

Myślę że tanio skóry nie sprzedadzą Rosjanie , Czesi i Finowie , ale za najgroźniejszego kontrkandydata Kanady do olimpiskiego  „złota”    uważam drużynę „młodych wilków”  z USA .

O szansach na medale i o zawodnikach poszczególnych drużyn napiszę jednak osobne artykuły 🙂 . Zapraszam

Autor pawels \\ tagi: , ,