sty 10

W rozgrywanych w holenderskim Heerenveen mistrzostwach Europy w łyżwiarstwie szybkim Polki Andżelika Wójcik, Kaja Ziomek oraz Karolina Bosiek zdobyły złoty medal w sprinterskim wyścigu drużynowym. W łyżwiarstwie szybkim na 500 metrów złoto trafiło do rąk Piotra Michalskiego. Polak zdobył również brąz w wyścigu drużynowym wraz z Markiem Kanią i Damianem Żurkiem.

łyżwiarstwo szybkie

Panczenistki uzyskały znakomity czas 1.27,265, wyraźnie wyprzedzając drugie Białorusinki (strata do Polek 3,91) i trzecie Norweżki (strata 4,17). Michalski nieznacznie pokonał zaś Merjina Scheperkampa. Holender dojechał 0.014 sekundy za Polakiem, który osiągnął czas 34.602. W czołówce było jeszcze dwóch innych Polaków – Marek Kania zajął 8 miejsce, a Damian Żurek uplasował się na miejscu 12. Michalski zajął też wysokie szóste miejsce w wyścigu na 1000 m. Wśród pań najlepsze miejsce zajęła Andżelika Wójcik, zajmując czwarte miejsce na 500 m. Najlepszą Polką na 3000 m była natomiast Magdalena Czyszczoń, która finiszowała na 12 pozycji.

W wyścigu drużynowym w łyżwiarstwie szybkim biało-czerwoni (Michalski, Kania, Żurek) nie tylko zdobyli brązowy medal, ale i pobili rekord kraju, uzyskując wynik 1.20,451. To rezultat lepszy o 0.4 s od poprzedniego rekordu Michalskiego, Sebastiana Kłosińskiego i Artura Nogala z 2016 roku (ustanowionego na torze w tym samym miejscu). Najlepsi okazali się Holendrzy (wynik 1.19,712), a drudzy byli Norwedzy (wynik 1.19,830).

Z kolei w biegu drużynowym na dochodzenie mężczyzn Polska ekipa – Szymon Pałka, Marcin Bachanek oraz Artur Janicki – uzyskała czwarte miejsce, plasując się tuż za podium. Do medalu zabrakło nieco ponad 4 sekundy. Czas osiągnięty przez Polaków to 3.47,895. Najlepsi okazali się Holendrzy z czasem 3.37,975. Na drugim miejscu dojechali Norwedzy, a na trzecim Włosi.

Mistrzostwa w Holandii są ostatnim sprawdzianem dla łyżwiarzy na arenie międzynarodowej przed nadchodzącymi Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie. Należy przy okazji zaznaczyć, że wśród wymienionych konkurencji, jedynie łyżwiarstwo szybkie na 500 m jest konkurencją olimpijską. Jednocześnie Michalski jest pierwszym indywidualnym mistrzem Europy w historii Polski. W grudniu dwudziestosiedmiolatek z Sanoka ustanowił w Salt Lake City rekord kraju wynikiem 34.235.

Autor pawels \\ tagi: , , , , ,