Historia skoków narciarskich

Skoki narciarskie są dyscypliną znaną już od połowy XIX wieku. Kolebką skoków narciarskich była Norwegia. Na I Zimowych Igrzyskach w Chamonix Norwegowie zajęli całe podium.

Natomiast pierwsze polskie sukcesy pojawiły się w 1936 roku na IV Igrzyskach w Garmisch-Partenkirchen. Znany wszystkim fanom tej dyscypliny Stanisław Marusarz skoczył wtedy na odległość 73 i 75,5 metra i zajął 5 miejsce.

Od 1924 roku skoki są konkurencją olimpijską na skoczni normalnej. Od 1964 roku konkursy na olimpiadzie rozgrywane są także na dużej skoczni. Mistrzostwa Świata od 1925 na normalnej, a od 1962 na dużej. Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich rozgrywane są z kolei od 1972. W 1953 roku pierwszy raz odbył się Turniej Czterech Skoczni, a od 1980 zawodnicy startują w Pucharze Świata.

Od roku 1999 rozgrywany był początkowo pod nazwą FIS Ladies Grand Prix cykl kobiecy wchłonięty później przez Puchar Kontynentalny. Skoki w wykonaniu kobiet mają wejść w 2014 roku w program Igrzysk Olimpijskich.

Skoki narciarskie polegają na wykonaniu jak najdłuższego skoku po rozpędzeniu się i odbiciu od progu skoczni. Ocenia się odległość uzyskaną przez zawodnika oraz styl skoku.
Rok 1908 to początki skoków narciarskich w Polsce. Przeprowadzono wtedy konkurs skoków w Sławsku. Pierwsza profesjonalna skocznia narciarska powstała we Lwowie w 1910 roku.
W 1925 roku powstała skocznia na Krokwi w Zakopanem na której pierwsze zawody wygrał Stanisław Gąsienica-Sieczka skokiem na 36 m, co było nowym rekordem Polski.

TECHNIKA SKOKÓW NARCIARSKICH

Techniki skoku zmieniały się na przełomie lat. Pierwsze skoki zawodnicy oddawali na „na stojąco”, wymachując rękami i dopiero w latach 20 zaczęli pochylać się do przodu przyjmując bardziej aerodynamiczną sylwetkę. Z kolei w latach pięćdziesiątych, trzymali ręce wyciągnięte przed siebie. Następnie zawodnicy skakali układając ręce wzdłuż tułowia.
Największą zmianą w ostatnim ćwiećwieczu był sposób ułożenia nart. Tzw. styl V zapoczątkował w 1985 roku Szwed Jan Boklöv za co był początkowo karany przez sędziów niższymi notami. Stylem V posługiwał się już wcześniej Polak ze Szklarskiej Poręby Mirosław Graf jednak prawdopodobnie dlatego, że nie odnosił większych sukcesów za prekursora nowej techniki został uznany Boklöv.