wrz 01

Miłośników sportów zimowych wcale nie trzeba przekonywać do tego, że chłodniejsze pory roku są doskonałym czasem na aktywność fizyczną. Niezależnie od tego, czy jesteś fanem narciarstwa klasycznego, skoków narciarskich, łyżwiarstwa, biatlonu, saneczkarstwa, czy jakiejkolwiek innej dyscypliny, wiesz jak ważny jest dobry trening. Do niego zaś trzeba się odpowiednio ubrać – tylko właśnie jak ubrać się do biegania i ćwiczeń na zimę? Jakie spodnie będą najlepsze?

Bieganie przy niskich temperaturach

Zimą dobór odpowiedniego ubrania to bardzo ważna rzecz. Z jednej strony łatwo założyć na siebie za dużo i się przegrzać oraz spocić bardziej niż to jest konieczne. Z drugiej strony ubranie się zbyt lekko może prowadzić do wyziębienia. W obu wypadkach ryzykuje się chorobą i kontuzjami, a dodatkowo jest to mało przyjemne. Komfort w czasie ćwiczeń ma znaczenie, nie mówiąc już o bezpieczeństwie. Na szczęście przeziębienia można uniknąć, a przynajmniej ograniczyć ryzyko wystąpienia infekcji. Trzeba tylko wiedzieć, jak się ubrać na zimowe bieganie w sposób adekwatny do warunków.

Już 5oC różnicy w temperaturze może mieć ogromne znaczenie dla tego, jak należy się ubrać w zimie do biegania. Wskazanie na termometrze (a w szczególności wskazanie temperatury odczuwalnej) powinno być podstawowym czynnikiem, który bierze się pod uwagę, szykując się na jogging zimą. Powinno się też zwracać uwagę na warunki atmosferyczne – wiatr, opady, stopień nasłonecznienia, wilgotność. Biegać można jednak niemal w każdych warunkach.

Zimowe ćwiczenia na zewnątrz – spodnie czy legginsy?

Przy bieganiu i większości ćwiczeń nogi są tą partią ciała, która pracuje najbardziej intensywnie. Siłą rzeczy jest więc najbardziej rozgrzana. Często wystarczy więc bielizna termoaktywna lub getry i tylko jedna para spodni. Ważne, aby wewnętrzna warstwa dobrze przylegała do ciała, a zewnętrzna zapewniała swobodę ruchu i chroniła przed warunkami atmosferycznymi. Ubieranie się „na cebulkę” zimą do ćwiczeń to zresztą podstawa. Trzeba tylko pamiętać, żeby warstwy odpowiednio dobrać. Jeśli jest za zimno trzeba pomiędzy dwie warstwy – wewnętrzną i zewnętrzną dodać kolejną, trzecią warstwę ocieplającą.

Do biegania można wybrać zarówno spodnie treningowe, jak i legginsy czy spodnie dresowe. Każdy z tych wyborów ma swoje wady i zalety, choć do biegania i ćwiczenia każde z nich będą funkcjonalne. Najbardziej istotne są tu odpowiednio duże rozmiary, ani zbyt obcisłe, ani zbyt luźne. Rodzaj spodni warto dopasować do własnego gustu i indywidualnych preferencji.

Spodnie do biegania są wygodne i komfortowe. Dla osób, dla których ma to znaczenie – nie rzucają się w oczy i nie zwracają uwagi wyglądem. Są też uniwersalne. Spodnie dresowe można założyć nie tylko na trening, ale i na spacer lub chodzić w nich po domu. Dobrze sprawdzają się jako dodatkowa warstwa wierzchnia. Jednocześnie luźny charakter tego rodzaju spodni sprawia, że łatwiej o otarcia. Przy luźnych nogawkach, gdy materiał zawilgnie, mogą one być skutkiem ocierania materiału o ciało. Ze względu na dopasowanie do ciała leginsy zapewniają większy komfort, a więc i wyższa jest przyjemność z treningu, ale takie getry podkreślają figurę. Dlatego osoby, które dopiero mają zamiar zrzucić zbędne kilogramy, mogą lepiej czuć się w spodniach dresowych, które nie przylegają aż tak do ciała.

Decydując się na ćwiczenie zimą, trzeba pamiętać o rozgrzewce. Nie wolno też zapominać o zakładaniu akcesoriów takich jak czapka, rękawiczki, komin, szal czy wysokie skarpety sportowe. Podczas treningu na zewnątrz ważne są też buty o odpowiedniej przyczepności, najlepiej ze żłobioną podeszwą. Ubranie nie powinno krępować ruchów i musi zapewniać odpowiedni komfort termiczny.

Spodnie dresowe do treningu

Zimą wcale nie trzeba jednak ćwiczyć na zewnątrz. Osoby przerażone niską temperaturą nie powinny rezygnować z aktywności fizycznej. Są przecież siłownie, kluby fitness, a i domowy trening na rowerku stacjonarnym, bieżni treningowej lub innych urządzeniach z pewnością będzie korzystny, o ile będzie regularny. W takim wypadku spodnie dresowe męskie (lub damskie dla kobiet) albo inne spodenki, spodnie treningowe czy legginsy będą również niezbędne. Tu też liczą się odpowiednio duże rozmiary, wygoda użytkowania, oddychające materiały odprowadzające wilgoć. Większą uwagę trzeba tylko zwrócić na to, aby nie wychodzić zaraz po treningu na zewnątrz, fundując organizmowi szok termiczny po wysiłku w komfortowych warunkach.

Autor pawels \\ tagi: , ,