kwi 08

Sezon 2021/2022 w skokach narciarskich był z pewnością jednym z ciekawszych w ostatnich latach. Nie brakowało niespodzianek. Było sporo zmian, mniejszych lub większych (np. pojawienie się skoków w TVN i utrata praw do transmisji przez TVP). Walka o Kryształową Kulę trwała niemal do samego końca. Emocji dostarczyły zarówno TSC, jak i igrzyska olimpijskie oraz Mistrzostwa Świata w Lotach. Zarazem na koniec okazało się, że mieliśmy najgorszy sezon skoków narciarskich w wykonaniu Polaków od kilku lat. Wszystko to zaś w cieniu pandemii koronawirusa oraz wojny w Ukrainie.

Ski jump: Mixed Team Competition taken on: 2016.02.18 13:29 Photo: Vegar S Hansen / Lillehammer 2016

Sezon 2021/2022 w skokach narciarskich w Polsce – od Niżnego Tagiłu do Planicy

Statystyki są nieubłagane. Wyniki kluczowych imprez również. I choć trzeba uczciwie powiedzieć, że wiele rzeczy sprzysięgło się przeciwko Polakom, to jednak reprezentacja zawiodła. Zarówno sztab trenerski, jak i sami zawodnicy, popełnili błędy.

Owszem, Polacy nie mieli szczęścia do zawodów. Od samego początku sezonu nie udawało im się złapać formy i regularności. Wielokrotnie trafiali na fatalne warunki atmosferyczne, które wycinały ich z rywalizacji. Swoje dołożyły rygorystyczne (czasem niezrozumiałe) kontrole sprzętu oraz dyskwalifikacje, koronawirus, kontuzje i różne sytuacje losowe. Problemem była też z pewnością presja na wyniki, przy czym niekoniecznie chodzi tu tylko o nacisk zewnętrzny, ale i o oczekiwania samych zawodników.

Zarazem nie można zrzucać całej winy za nieudany sezon na czynniki zewnętrzne. Skoczkowie popełniali poważne błędy – na dojeździe, na progu, w locie. Ich forma falowała i brakowało stabilności. Mimo dobrego sezonu letniego skoczkom nie udało się wejść w zimę i już na inauguracji – tym razem nie w Wiśle a w Niżnym Tagile, w którym Polakom zawsze gorzej szło – nie mieli najlepszego startu. Nie było jeszcze źle, ale pojawiły się sygnały, że są problemy. Dalej było tylko gorzej. Były przebłyski, miejsca w czołowej dziesiątce, ale Biało-Czerwonych ściągało w dół, a nie w górę. Zawodzili w kolejnych turniejach.

Największy kryzys przyszedł wraz z Turniejem Czterech Skoczni. Wycofanie Kamila Stocha, marny dorobek punktowy, problemy z wejściem do drugich serii – to smutny obraz polskiej kadry z okresu przed olimpiadą. W czasie igrzysk sytuacja zaczęła się poprawiać. Brązowy medal Dawida Kubackiego i czwarte miejsce Kamila Stocha dawały nadzieje na dobre wyniki w końcówce sezonu. I faktycznie skoki w kolejnych turniejach oraz zajmowane przez Polaków miejsca były już lepsze. Wciąż jednak był to poziom daleki od oczekiwań.

Ostatecznie w Pucharze Świata wśród Biało-Czerwonych najlepszy okazał się Piotr Żyła z 480 punktami na 14 pozycji. Na dziewiętnastym miejscu cykl zakończył Kamil Stoch. Z kolei Dawid Kubacki zajął 27 miejsce. Punktów dorobili się także Stefan Hula, Aleksander Zniszczoł, Andrzej Stękała, Jakub Wolny, Paweł Wąsek. Dla Polaków w dużej mierze był to sezon niewykorzystanych szans, pełen frustracji i nerwów. To nie przysłużyło się atmosferze w polskich skokach, co doskonale ukazała sytuacja związana z tym, kto będzie trenował Biało-Czerwonych w nadchodzących sezonach.

Michal Doležal bez przedłużonej umowy – kadra czeka na nowego trenera

Słaby sezon sprawił, że PZN postanowił rozstać się z trenerem Michalem Doležalem. Informacja ta została podana przez samego zainteresowanego jeszcze w trakcie ostatniego turnieju w Planicy. Zarazem decyzja wywołała wizerunkowy kryzys, a także uwypukliła podział w kadrze między starszymi i młodszymi zawodnikami. Uwidoczniła konflikty w polskim sztabie, m.in. zawodników z Adamem Małyszem.

Najbardziej utytułowani skoczkowie w polskiej kadrze stanęli murem za dotychczasowym trenerem. Chcieli kontynuacji pracy z nim. Mieli też pretensje o to, że decyzja nie została z nimi skonsultowana, choć zarząd PZN im to obiecywał. Nie gryźli się przy tym w język, wyrażając swoje niezadowolenie publicznie. W tej chwili atmosfera jest napięta, a to jak wpłynie na polskie skoki pozostaje zagadką, podobnie jak nazwisko nowego trenera. Wiele wskazuje na to, że zostanie nim Thomas Thurnbichler. Młody Austriak jest ceniony w środowisku. Jego wiek może być jednak pewną przeszkodą w dogadaniu się ze starszymi skoczkami.

Pod znakiem zapytania stoi też sytuacja w kadrze kobiet. Tu również pojawiają się – na razie nie potwierdzone – informacje, iż w przyszłym sezonie to nie Łukasz Kruczek będzie trenował skoczkinie. Umowa z nim obowiązuje do końca kwietnia, a w połowie tego miesiąca ma zebrać się zarząd, który zadecyduje o dalszych losach kobiecej kadry narodowej.

Wiadomo już jednak, że męska ekipa zostanie w kolejnym sezonie podzielona na trzy części. Kadra A poczeka jeszcze na decyzję w sprawie głównego trenera. Kadra Narodowa B będzie natomiast kierowana przez Macieja Maciusiaka. Trzecią część struktur trenerskich polskich skoków ma tworzyć Kadra Narodowa Młodzieżowa pod wodzą Daniela Kwiatkowskiego.

Skoki narciarskie w sezonie 2021/2022 – Turniej Czterech Skoczni, Olimpiada w Pekinie, Mistrzostwa Świata w Lotach

Warto tu jeszcze podsumować wyniki najważniejszych turniejów, cyklów i zawodów minionego sezonu. Ostatecznie okazało się, że:

• Raw Air 2022 wygrał Stefan Kraft, a za nim na drugim miejscu uplasował się Karl Geiger zaś na trzecim miejscu był Ryoyu Kobayashi
  • Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich 2022 w Vikersund wygrane zostały indywidualnie przez Mariusa Lindvika przed Timi Zajcem i Stefanem Krafterm, a drużynowo przez Słoweńców przed Niemcami i Norwegami
  • Zawody Planica 7 zostały wygrane przez Timiego Zajca przed Mariusem Lindvikiem i Peterem Prevcem
  • Puchar Świata w skokach narciarskich 2021/2022 wygrał Ryoyu Kobayashi, drugi był Karl Geiger, trzeci Marius Lindvik
  • Puchar Świata w lotach narciarskich 2021/2022 wygrał Žiga Jelar, drugi był Timi Zajc, trzeci Stefan Kraft
  • Puchar Narodów w skokach narciarskich 2021/2022 wygrali Austriacy, drugie miejsce zajęli Słoweńcy, a trzecie Niemcy

Sezon 2021/2022 – sezon zakończonych karier

Sezon 2021/2022 był również okresem, w którym kilku ważnych skoczków zdecydowało się zakończyć kariery. Nierzadko byli to zawodnicy utytułowani i utalentowani, którzy wygrywali zawody lub przynajmniej dawali kibicom niesamowite emocje. W tym gronie wymienić można takich zawodników jak: